KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Srpen 2007

30.8.2007 - Nemravné kratochvíle...

31. srpna 2007 v 0:13
*** Pořád jsem ještě na dovolené u slovenského "Mrtvého moře" v Podhájské!!! ***
Jeden z našich dvorních autorů kosmonautické literatury Pavel Toufar vydává zase něco z trochu jiného soudku. Lehce lechtivý název knihy "Nemravné kratochvíle našich předků II" navozuje přesně obsah knížky :-)
No, ve třetím díle se třeba dočkáme zdokumentování nemravných kratochvílí kosmonautů na palubě kosmické stanice...
Milan

30.8.2007 - Pozdrav přímo z Podhájské...

30. srpna 2007 v 12:50
Z Informačního centra v Podhájské všechny zdravím!!!
Počasí je už nic-moc - je vidět i cítit, že konec léta se nezadržitelně blíží. Dneska poprchává a je celkem chladno - což však nebrání některým nadšencům absolvoval opakovaně cestu - horký bazén (voda 38 st.C), sprcha, karavan - a znovu od začátku...
Ještě trochu sluníčka přeje
Milan

29.8.2007 - A ještě jedna fotka z burzy...

30. srpna 2007 v 0:13
*** Dovolená v Podhájské pokračuje... ***
Ještě jednou fotografií z burzy se chci pochlubit. Piloti X-15 - podepsáni (odleva) William J. Knight, Joe H. Engle a William H. Dana.
Především z podpisu Billa Dany mám velkou radost.
Milan

28.8.2007 - Oba dva Haigneré...

29. srpna 2007 v 0:13
*** Pořád jsem na dovolené ***
Nedávno jsem sehnal na burze několik podpisů. Celkem běžné věci, ale snad za pochlubení stojí dvě podepsané fotografie od Cludie Haigneré a Jean-Pierra Haignerého.
Milan

27.8.2008 - Kosmičtí špióni...

28. srpna 2007 v 0:13
*** Jsem pořád na dovolené na jižním Slovensku ***
Před měsícem jsem upozorňoval na knížku "Milion lidských očí" která byla za pár korun k dostání v Levných knihách.
Nyní je v tomto řetězci s levnou četbou k dispozici kniha Karla Pacnera "Kosmičtí špioni" - za velice zajímavou cenu 89,-Kč.
Milan

26.8.2007 - Kosmonauti v Weissensee...

27. srpna 2007 v 0:13
*** Jsem na dovolené - článek publilován automaticky ***
Ve čtvrtek 30.srpna 2007 odpoledne budou v městečku Weißensee, nepříliš daleko od českých hranic, k vidění dva kosmonauté.
Z nich především ten první - ukrajinec Leonid Kadenjuk (STS-87) patří sběratelsky k celkem zajímavým jménům, protože se příliš po Evropě neobjevuje (a na žádosti o autogramy také nepříliš ochotně odpovídá).
Tím druhým potom bude ruský kosmonaut Anatolij Solovjov (Sojuz TM-5, Sojuz TM-9, Sojuz TM-15, STS-71, Sojuz TM-26) - dlouhý seznam startů...
Moc dalších informací k dispozici není...
Chtěl jsem na tomhle setkání být především kvůli Leonidu Kadenjukovi - místo toho ležím u horkého bazénu v Podhájské...
Milan

25.8.2007 - Let Heliosu...

26. srpna 2007 v 0:13
*** Druhý den na dovolené v Podhájské ***
Neodolám, abych nezveřejnil následující fotografii elegantního letce v barvách NASA.
Na Astro.cz byl obrázek zveřejněn v sekci Astronomického snímku dne před měsícem. Doprovodný text najdete zde
Milan

24.8.2007 - Na dovolenou!...

25. srpna 2007 v 0:13
Odjíždím na dovolenou! Na jižním Slovensku jsou termální lázně Podhájská - tam budeme týden přebývat a ráchat se v horké termální vodě, přirovnávané k vodě z Mrtvého moře.
I když já, po pravdě řečeno, nevidím až tak nic mimořádně úžasného být naložený v 40 stupňů horké vodě, když povětří kolem má skoro 30 stupňů. Ale klukům se tam líbí (jedeme tam už potřetí) a co by otec rodiny neudělal pro své ratolesti (no, nerozebírejme to dále radši...).
Týden nebudu, ale o nové zprávy na mém blogu nepřijdete - něco tady mám připraveného dopředu s nastavenou automatickou publikací.
Mějte se fajn a užívejte si posledních chvilek prázdnin a sluníčka.
Milan

23.8.2007 - Máme Turistickou známku...

23. srpna 2007 v 23:41
Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích (Dům dětí a mládeže Delta, Gorkého 2658, 530 02 Pardubice) má od tohoto týdne, jako čtvrtá organizace v Pardubicích, svojí TURISTICKOU ZNÁMKU!
Známku zajistila a její prodej zabezpečuje Astronomická společnost Pardubice a bude k dispozici při akcích pořádaných Astronomickou společností Pardubice (přednášky, pozorování) a při dalších akcích pořádaných Hvězdárnou barona Artura Krause.
Baron Artur (někdy též Arthur) Kraus, jehož podobizna je na známce vyobrazena, byl významnou pardubickou postavou přelomu 19. a 20. století. Tento vzdělaný intelektuál, astronom, kulturní mecenáš, známý propagátor a příznivec sportů a motorismu se narodil 2.srpna 1854 v Pardubicích a zůstal jim věrný až do své smrti.
Jeho otec Josef Kraus byl vedoucím poštmistrem pardubické pošty. Strýc JUDr. Alfréd Kraus, podmaršálek a později místodržitel království Českého, si na císaři vyžádal baronský titul i pro rodinu svého bratra Josefa. Artur Kraus si na svém šlechtictví, byť novodobém, velmi zakládal a těžko se smiřoval se zrušením šlechtických titulů po první světové válce.
Svou lásku k rodnému městu osvědčoval vždy skutky. Stál u kolébky fotografického klubu a české aviatiky. Například ing. Kašpara podporoval velmi intenzivně v pokusech o dobytí vzduchu. Baron Kraus podporoval tenis, v roce 1896 přeložil z angličtiny pravidla lawn-tenisu a díky němu se v Pardubicích sehrál první turnaj (na kurtu který nechal postavit na svém pozemku), byl i prvním, kdo měl v Pardubicích lyže (ty si nechal přivézt až z Norska). Podporoval motorismus, jako první si v Pardubicích koupil motocykl a jezdil na něm po zámeckém dvoře, podporoval i stavbu velkého městského divadla. V roce 1910 se v Paříži zúčastnil prvního pokusného radiového vysílání z Eiffelovy věže...
Jeho zájem o astronomii se datuje od roku 1895, kdy na pardubickém zámku upravil vysokou věž k účelům astronomické observatoře. Roku 1912 přestěhoval hvězdárnu do svého domu, zvaného "Na staré poště" (dnes na třídě Míru) a rozhodl, aby hvězdárna sloužila účelům lidovýchovným. K tomuto cíli přizpůsobil velkou betonovou terasu, na které umístil šestipalcový paralakticky montovaný dalekohled s řadou pomocných zařízení. K propagaci astronomie vydal baron Kraus několik populárních pojednání ve velikém nákladu, které zdarma rozesílal každému, kdo projevil zájem o astronomii. Tato lidová hvězdárna byla vždy přístupná široké veřejnosti a baron Kraus byl vždy velmi potěšen, když se někdo dožadoval přístupu. Trpělivě, bez omrzení, vykládal a seznamoval s astronomií i nejprostší lidi. Horlivost barona Krause šla až tak daleko, že nakupoval u knihkupců knihy o astronomii a zdarma je posílal těm, kteří s jeho hvězdárnou dlouhodobě spolupracovali. Na jeho hvězdárně byla i bohatá knihovna, která obsahovala řadu vzácných starých tisků a knihy měly nádherné umělecké vazby. Archivovaly se zde i zprávy o přeletu velkých meteorů a pozorování sluneční činnosti. Kraus sám pozoroval a zakresloval především sluneční skvrny.
V těžkých poměrech první světové války vykonal mnoho k založení České astronomické společnosti a pomohl jí i finanční podporou. Angažoval se především při sestavování stanov budoucí Společnosti v roce 1917. Na své náklady nechal vytisknout prvních 100 výtisků stanov a také intervenoval za jejich schválení na místodržitelství.
Baron Artur Kraus zemřel 21. března 1930.

22.8.2007 - Dneska jen drobnosti...

23. srpna 2007 v 0:16
Dneska jen několik drobností.
V Praze proběhla velká porada organizačního štábu Expedice Mars 2007 - máme vybraných pětadvacet semifinalistů, připravoval se program semifinálového víkendu i celého finálové šestidenního bloku. Začíná to vypadat čím dál tím zajímavěji.
Potom jsem navštívil asi na hodinku Tondu Vítka - tímto ho ještě jednou zdravím :-)
Na internetu se objevila nová verze vynikajícího programu Google Earth - české ovládání a možnost pohledu nejenom na Zem, ale i na hvězdy. Ještě by to chtělo aby se Česko a okolí dostalo do stejně kvalitního rozlišení, jako má třeba zpracované Amerika - to by byla teprve paráda. Ale i takhle dobré!!!
Druhý příspěvek po sobě s datumem 22.7.2007 není překlepem - úmyslně jsem posunul datumování příspěvků tak, aby korespondovalo se zveřejněným textem - a ten je ve většině případů "z minulého dne". Takže proto.
A úplně závěrem:
Opravte si ve svých adresářích adresu na Jardu Navaru - přestěhoval se (asi se mu do původního bytu už všechna ta kosmonautika nevešla...) a tak mu odteď piště na:
Jaroslav Navara, Jílová 6/1582, 736 01 Havířov-Podlesí.
Pozdravení všem.
Milan