KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Červenec 2007

1.8.2007 - Tábor, den první ...

31. července 2007 v 23:51
Úterý, 31.7.2007:
Cesta z Pardubic do Karlových Varů je opravdovým cestovatelským zážitkem - ucpaná silnice před Prahou, ucpaná Jižní spojka, ucpaný Barrandovský kopec, po kusech ucpaná silnice od Prahy až k Jenči...
Jedinou příjemnou chvílí cesty byla hodinová návštěva u Jardy Haruse ve Vinařicích cestou hned po ránu. Prásknu na něj: Dostal dopis od Anušky i s její nášivkou ze skafandru. Moc hezké.
Na táboře je fajn, ale zima. Dítka ve spacácích ve stanech - no, nic moc... Na mě zůstala naštěstí postel v budově hvězdárny.
Večer byla první přednáška - protože děti lepí veliký papírový model raketoplánu tak bylo téma dané samo: "Raketoplán, technický zázrak".
Večer se hodnotí projekty jednotlivých oddílů na osídlení vesmíru - jedni chtějí vozit novomanžele na Mars (detaily zveřejnitelné až po 22.hodině!), druzí připravují na Marsu dětský tábor (mimochodem, nakreslený návrh budovy má hned zamřižovaná okna - proč asi?), třetí plánují velkou zábavnou kolonii na měsících Jupiteru (u těch bylo úžasné, jak namalovali trasu letu ze Země k Jupiteru - i s gravitačním prakem u Měsíce a Marsu a s kličkováním mezi asteroidy před Jupiterem). Několik nápadů a myšlenek tam bylo docela zajímavých - třeba křížení zvířat. Škoda, že nenamalovali, jak by takový žabopes měl vypadat. V plánu je i konzumace "nepovedených vzorků" - takže k obědu budou psí stehýnka a žabí guláš. Dobrou chuť a dobrou noc.
Milan

31.7.2007 - Padesáttisíc návštěvníků...

30. července 2007 v 23:31
Když jsem včera v 21:57 dával na web informaci o blížícím se padesátisícím návštěvníkovi stránek KOSMOS-NEWS netušil jsem, že tohle číslo padne za hodinku.
Obrázek s číslem "50 000" jsem dostal od Tomáše (kdo jiný je tady tak hravý, že by čekal u počítače až tam to správné číslo neskočí, že ano?) - a čas souboru je 23:06, 30.7.2007.
Takže mu jdu vymýšlet odměnu za úspěšný "lov čísla".
Všem Vám patří moje poděkování za podporu KOSMOS-NEWS, doufám, že spolu ve zdraví a pohodě dožijeme dalšího magického čísla - "100 000".
Zítra odjíždím na dětský tábor seznamovat dětičky s kosmonautikou - takže další zprávy budou z Hvězdárny v Karlových Varech - téma tábora "Kosmická agentura aneb od Sputniku k základnám na Marsu" - co nám může být bližšího, že jo...
Milan

30.7.2007 - Aktualizace stránek KOSMOS-NEWS...

29. července 2007 v 21:57
Trvalo mě to trochu déle (no, asi víc déle než trochu déle...) ale konečně jsem na své webové stránky dal minulé číslo bulletinu KOSMOS-NEWS - tedy červnové číslo KN88.
Těm, kteří neodebírají tištěnou formu bulletinu přeji teprve teď hezké čtení.
A ještě jednu poznámku - při aktualizaci stránek KOSMOS-NEWS jsem si všiml na počítadle přístupů, že se co nevidět dostaví na mojí stránku PADESÁTITISÍCÍ návštěvník. Pokud někdo počítadlo s číslem 50000 zachytí, a sken obrazovky pošle na mojí adresu, určitě bude nějakou drobnou pozorností ode mne odměněn.
Tak se snažte :-)
Milan

29.7.2007 - Ještě k výstavě modelů...

29. července 2007 v 0:37
Dnes je ještě jednou vrátím k vernisáži výstavy papírových modelů kosmické techniky na hradecké hvězdárně (viz. blog z 18.7.2007) - a to třemi fotografiemi které jsem před pár dny dostal od jednoho z autorů vystavených modelů - Petra Baldy (autorem fotografií je Jiří Křivohlavý).
Alespoň z těchto obrázků si tedy můžete udělat představu o tom, o co přicházíte, když výstavu na královéhradecké hvězdárně nenavštívíte.

28.7.2007 - Deset biblických ran...

28. července 2007 v 14:23
Deset trestů seslal Bůh prostřednictvím Mojžíše na Egypt a jeho faraona za zlé zacházení s Izraelity.
Myslím si, že mnoho lidí v NASA si toto číslo začíná připomínat v poslední době čím dál tím častěji. Mojžíš na to potřeboval roky, NASA je za sedm měsíců jednoho jediného roku už v polovině...
Po aféře Lisy Nowakové, střelbě v přísně střeženém objektu laboratoří na základně NASA a rozkutálených dílech motorů SRB při vlakovém neštěstí, došlo k dalšímu přídělu problémů nyní. Přeřezané kabely v počítači určeném pro ISS a údajně opilí astronauté před startem do vesmíru. A to do tohoto výčtu nepočítám, v tento okamžik nejtragičtější, událost - výbuch na kosmické základně Burta Rutana, který za sebou nechal nejen tři mrtvé a další těžce zraněné, ale především bezesporu silně otřesenou dlouho a těžce budovanou image bezpečných turistických letů do kosmu.
Dva případy opilých astronautů před startem do vesmíru jsou také zprávou, kterou NASA jistě nerada slyší. Jeden před startem na palubě Sojuzu (no, divte se!), druhý doma, na palubě raketoplánu - a ještě zpestřený tím, že si "onen upravený" astronaut po odvolání startu chtěl zapilotovat tryskáč T-38.
Komise prý vyslechla pouze 14 z 93 aktivních astronautů NASA - a výsledkem je, že v síti uvázla dvě jména. Teď prý chtějí prověřit všechny aktivní astronauty - to se možná máme ještě na co těšit...
Rusko hned přispěchalo s ujištěním, že tohle se u nich stát nemůže, u nich se prý nesmí alkohol pít 10 dní před startem (no, věřte jim, když chcete...).
Zajímavé na tom ale je, že v Rusku je povinná abstinence "kosmického hrdiny" dlouhých 10 dní, zatímco v NASA pouhých 12 hodin. Holt, asi každý potřebuje na odbourání alkoholu z krve dobu odpovídající jeho předchozímu množství v ní...
Milan

27.7.2007 - Jak se bydlí v kosmu...

27. července 2007 v 0:28
Když holt nejsem sám schopen články vytvářet, tak alespoň poslouží informace z webu KOSMOS-NEWS jako podklad pro další zpracování údajů.
Naposledy posloužil článek z KN č.80 o "Všedních dnech kosmonautů" (který potom převzal na svůj web Tomáš Kovařík) jako základ textu "Jak se bydlí v kosmu" na webu Bydletelépe.cz.
Autorem textu je Pavel Novotný, známý mimo jiné z reality show "Bar" a z dalších akcí rodinného klanu Novotných - např. nepříliš úspěšných pokusů o zhubnutí (v čemž mají, s ohledem na mé tělesné proporce, mé plné pochopení...).
Ale především mě je tenhle pán sympatický svým fanděním fotbalové Slávii :-)
Milan

26.7.2007 - Nový KOSMOS-NEWS...

25. července 2007 v 22:53
Letní dvojčíslo bulletinu KOSMOS-NEWS č.89 (červenec-srpen 2007) je už vytisknuté as zítra odchází poštou. Pokud to dopadne dobře tak ho Ti šťastnější budou mít ve schránce v pátek. Tam, kde je pošta pomalejší, si ho budou moci prohlédnout asi až v pondělí.
Tomáš Přibyl ho už má v ruce, protože sedí teď právě vedle mě...
Z obsahu:
Česko míří do Evropské vesmírné agentury
Světový kosmický týden 2007
Atlantis STS-117
Slavnostní zahájení provozu Muzea kosmonautiky v M.R.
Role neočekávaného ve vyšetřování kosmických leteckých katastrof
Vesmírná vozítka
... a další.
Celkem deset(!!!) stránek čtení.
Milan

25.7.2007 - Gagarin za devětadvacet...

25. července 2007 v 0:54
Nelekejte se, nepodařilo se mě koupit autogram prvního kosmonauta světa za takovouhle krásnou cenu. Bohužel...
V prodejně Levných knih jsem ale objevil za právě výše zmiňovaných devětadvacet korun českých knížku o smrti Jurije Gagarina, navazující na stejnojmenný televizní dokument z roku 2001.
Pokud byste někdo o tuhle knížku měl zájem - ozvěte se mě - nejlépe prostřednictvím textového boxu vlevo nahoře. Cena 29,-Kč + poštovné, odběratelům bulletinu KOSMOS-NEWS pošlu společně s dalším číslem zpravodaje.
Milan

24.7.2007 - Úklid na ISS...

24. července 2007 v 1:12
Tak jsme zase díky NASA TV mohli být přitom když se na ISS gruntovalo. Stále mě nepřestává překvapovat, že vidíme v reálném čase přímo pod ruce astronutům pracujícím v otevřeném kosmickém prostoru. A bylo opravdu hodně zajímavé vidět Claytona Andersona když vyhazoval z baráku nepotřebné haraburdí.
Něco podobného jsem já dělal v sobotu - akorát jsem u toho neměl kamery a s některými kusy starého odpadu ze sklepa se mě manipulovalo možná hůře než astronautům se 600 kg těžkou nádrží. Teď se opravdu těším, jak budou na ISS malovat (mému synovi se to povedlo po úklidu ve sklepě celkem slušně...).
A nezapomeňte - blíží se období , kdy bude zase na noční obloze vidět přelétající ISS!

23.7.2007 - Žhavé zprávy...

23. července 2007 v 1:58
Tak "žhavé" zprávy jako má na svém blogu Tomáš (viz. neděle 22.7.2007) asi mít nebudu :-(((
Ale vynasnažím se, jdu kupovat zapalovač...
Kdybyste náhodou někdo poznal autogram na následujícím obrázku, byl by vám jistě kolega sběratel Dan Lazecký jistě vděčný.
Pozor, nemusí to být ruský/sovětský kosmonaut, ale s kosmonautikou asi něco společného ten člověk mít bude.
Pokud víte, napište buď vedle vlevo do boxu pro odpověď nebo na můj e-mail (však ho znáte...).
A všimněte si taky ankety pod články.
Milan